SON DAKİKA

Posta Magazin
Corona

Tatlıses’in tehdit edilmesi davasında karar

Tatlıses’in tehdit edilmesi davasında karar
Bu haber 15 Nisan 2020 - 21:00 'de eklendi. 9.704 kez görüntülendi.

Uçmak, kararın Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden yargılandığı davada bu kez 6 yıl 4 ay 24 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Tatlıses’i 13 yıl önce tehdit ederek para istediği iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Abdullah Uçmak, kararın Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden yargılandığı davada bu kez 6 yıl 4 ay 24 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Tatlıses’in yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırı davası kapsamında 28 Kasım 2014’te İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 36 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan tutuklu Abdullah Uçmak, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kurularak katıldı. Müşteki Tatlıses’i ise avukatı Hayati Şahin temsil etti.

Sanık Uçmak’ın avukatı Şahin, yazılı savunmalarını mahkemeye sunduklarını belirterek, “Telefon kayıtlarında da görüleceği üzere arayan kişi katılanın kendisidir. Birden fazla aramıştır. Müvekillim de ‘görüşmek istiyorsa benim telefon numaram budur’ diyerek katılana telefon numarasını vermiştir. İddia edildiği gibi bir yağma veya para isteme söz konusu değildi” dedi.

Sanık Uçmak ise önceki savunmasını tekrar etti.

Mahkeme heyeti, Yargıtay’ın gerekçeli kararında belirtildiği üzere sanık Abdullah Uçmak’ın, “geceleyin yağma” suçundan, lehine olan eski Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 497/1. maddesi gereğince, suçun işleniş şekli, oluşan tehlikeli durum ve kastın yoğunluğu da gözetilerek 6 yıl 4 ay 24 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Heyet, karar kesinleştikten sonra, suçta Uçmak’a yardım ettikleri iddia edilen Mehmet Sebe, Tamer Bilim ve Ali Tekin Akkoyunoğlu hakkında ise yine, “yağma” suçundan ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını da karara bağladı.

– Davanın geçmişi

Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kapatılmasının ardından davanın görüldüğü İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesince 30 Mart 2012’de verilen kararla Uçmak’ın, “yağmaya teşebbüs” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılması karara bağlanmıştı.

Tatlıses’in avukatları, bu karara, suçun “nitelikli yağma” olduğu, örgütlü halde, yol kesme suretiyle gece vakti işlendiği ve cezanın 10 yıldan az olamayacağı gerekçeleriyle itiraz edip Yargıtaya başvurmuştu.

Temyiz dosyasını inceleyen Yargıtay 6. Ceza Dairesi, 3 Kasım 2015’te yayımladığı ilamla, “suç işlemeye meyilli ve kriminal bir kişi olduğu göz önüne alınması gereken sanığa, ‘nitelikli yağma’ suçundan verilen cezada, suç teşebbüs aşamasında da kalsa, üst sınırdan değil, alt sınırdan indirim uygulanmalı” hükmünü kurarak, mahkemenin önceki kararını bozmuştu.KAYNAK:TRT – AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER