DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

ATM’den para çekenler gizli tehlikeye dikkat!

Son Güncelleme :

24 Mayıs 2020 - 11:09

/ 225.994 kez okundu.
ATM’den para çekenler gizli tehlikeye dikkat!

Gün içerisinde milyonlarca insanın para çekmek ve yatırmak için kullandığı ATM makineleri dolandırıcıların yeni gözdesi oldu. Bayram dinleyemeyen ATM farelere ATM’ye yerleştirdikleri sıra dışı yöntemlerle banka ve kredi kart bilgilerini kopyalayıp vatandaşların hesaplarını boşaltıyorlar. Peki kullandığımız ATM’nin güvenli olduğunu nasıl anlarız? Detaylar haberimizde….

ATM'den para çekenler gizli tehlikeye dikkat! ATM fareleri sıra ...

oruz; bakın dikkatsiz davrandığımızda ATM önünde bizi been tehlike ne?.Herhangi bir sokakta ATM’den para çekmek istiyorsunuz; ancak bilmediğiniz tehlikeli bir ‘detay’ var… ATkleyM’lerden para çekerken pek çoğumuz dikkatli davranmıy

Şu an bu gördüğünüz aparat sıradan görünüyor. Yani herhangi bir tehlike yok ve kolayca para çekebileceğinizi düşünüyorsunuz; ancak aslında büyük bir sıkıntı var!.

Oysa ATM ekranının hemen altındaki bu parça aslında başlı başına tehlikenin ta kendisi!.

Herhangi bir ATM’de karşımıza çıkabilir. Normal şartlarda görme şansınız neredeyse yok gibi.

Şimdi yavaşça bu parçayı kendimize doğru çekiyoruz.

 

Bu parçayı yavaşça kendinize çektiğinizde dikkat edeceğiniz üzere kolayca elinizlade kacak.

Yani  içinden ne çıkıyor dersiniz?

 

Zaten işin şaşırtan yanı da bu adımdan sonra ortaya çıkıyor. Dikkatli baktığınızda fark ediyorsunuz ki aslında elinizde tuttuğunuz aparatın içinde gizli bir kamera bulunuyor..

Uzun saatler hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan aktif olarak çalışıyor ve bu süre boyunca da aktif halde kalarak girdiğiniz tüm şifreleri size hissettirmeden bir bir kaydediyor..

ATM'den para çekenler gizli tehlikeye dikkat! ATM farelerinden sıra dışı düzenek görenler şaşırdı

Akıllardaki soru ise şu: Bunca saat bu aparat gizli kamerayı nasıl aktif halde tutuyor? Enerjisini nasıl sağlıyor? Bu sorunun basit bir yanıtı var: Gücünü telefonlardan alışık olduğumuz bataryadan sağlıyor..

ATM'den para çekenler gizli tehlikeye dikkat! ATM farelerinden sıra dışı düzenek görenler şaşırdı

Elbette kaydettiği görüntüleri bir yerde depolaması gerekiyor. Bu aparatın hemen arka yüzünde SD kart bulunuyor; yani kaydedilen veriler bu hafıza kartına depolanıyor..

Şimdi bir sonraki adıma geçelim. ATM’lerde gördüğünüz ve kartınızı yerleştirdiğiniz bölüm de aslında yeri geldiğinde dolandırıcıların büyük oyununun bir parçası olabiliyor..

Renginin ne olduğuna bakılmaksızın kartınızı soktuğunuz bu bölmeyi yavaşça kendinize çekmeye çalışın; bu noktada bu bölmede herhangi bir sorun varsa aparat doğrudan elinizde kalacaktır..

Az önce başıma gelen durumdan farklı bir durumla karşılaşmadık. Bu da bir düzenekmiş; birebir kopyalamışlar meğer… Yani aklımıza gelmeyecek birçok aparatı birebir kopyalayıp kredi kartı bilgilerini çalmak için kullanıyorlar.

Şimdi de bu aparata yakından bakalım. Çünkü asıl ‘mucize’ bu aparatın içinde kendini gösteriyor. Tersine çevirip bakıyoruz ve içinde bakın ne buluyoruz?.

ATM'den para çekenler gizli tehlikeye dikkat! ATM farelerinden sıra dışı düzenek görenler şaşırdı

Kart bilgilerini kopyalamak bugünün şartlarında oldukça kolay bir işlem. Aparatın iç kısmına baktığımızda ise kart bilgilerini aynen kopyalayan minik bir sistemin yer aldığını görüyoruz..

ATM'den para çekenler gizli tehlikeye dikkat! ATM farelerinden sıra dışı düzenek görenler şaşırdı

Tuş takımının bulunduğu aparat da kolayca kendinize doğru çekildiğinde size gelir. Şifre girerken elinizi bu şekilde tutun.

Kaynak: AA

 

YORUM ALANI