DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Ceylanpınar’da 10 Yaşındaki Anne, Görenleri Hayrete Düşürdü

Son Güncelleme :

09 Haziran 2020 - 0:05

/ 20.256 kez okundu.
Ceylanpınar’da 10 Yaşındaki Anne, Görenleri Hayrete Düşürdü

Ceylanpınar’da annelerinin 2 yıl önce terk ettiği 4 çocuk, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

 

Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından diğer yüz binlerce Suriyeli gibi İmed El Ali, eşi Fatma El Berho ile birlikte Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldı.

 

Ceylanpınar’a komşu Rasulayn ilçesinden gelen Ali, 4 yıl Telhamut Çadır Kenti’nde kaldıktan sonra, 1 yıl önce ilçe merkezinde Yenişehir Mahallesi’nde kiralık bir evde yaşamaya başladılar.

 

Burada üç çocuğu ile birlikte yaşam mücadelesi veren ailenin yeni üyesi Meryem doğduktan sonra hayatları alt üst oldu. Meryem’in doğumunun ardından eşini ve çocuklarını terk eden Fatma El Berho kayıplara karıştı.

 

HEM ANNELİK, HEM BABALIK YAPIYOR

 

Yeni doğan bir çocuk ve henüz yaşları 8,7 ve 4 olan dört çocuğu ile bir başına kalan İmed El Ali, gündelik işlerle uğraşarak ve hayırseverlerin yardımıyla çocuklarına bakmaya başladı. Anneleri terk ettiğinde 8 yaşında olan Esma ise 7 yaşındaki Ela, 4 yaşındaki Azzem ve yeni doğmuş Meryem’e hem annelik, hem ablalık yaptı.

 

SURİYE’DE YENİ BİR YAŞAM KURMAK İSTİYORLAR

 

İçerisinde neredeyse hiç eşyası olmayan kiralık evde çocukları ile yaşam mücadelesi veren baba İmed El Ali’nin bu aralar tek isteği vatanına Suriye’ye Rasulayn’a gitmek. Eşinin 2 yıl önce terk etmesinin ardından yeni doğmuş bebekleri ve diğer 3 çocuklarıyla bir başlarına kaldıklarını dile getiren baba İmed El Ali, yardımseverlerin katkılarını asla unutmayacaklarını ve minnettar olduğunu, ancak çocukları ile birlikte akrabalarının da olduğu Rasulayn’a gidip orada evlenerek yeni bir yaşam kurmak istediğini belirtiyor.

 

HEM ANNELİK, HEM ABLALIK YAPIYOR

 

10 yaşındaki Esma ise annelerinin onları terk ettiğinde Meryem’in yeni doğduğunu, onunla birlikte diğer kardeşlerine de 2 yıldır hem annelik, hem ablalık yaptığını söylüyor. Çok zor şartlar altında mücadele verdiklerini söyleyen küçük Esma,  babasının dediği gibi kendi vatanlarına gidip orada yaşamak istediklerini ifade etti.

 

ONLAR BENİM CANIM

 

Küçük Esma “Ben kardeşlerimin annesiyim, annem gittikten sonra onlar bana kaldılar. Kız kardeşimin sütünü hazırlıyor, biberonunu yıkıyorum. Onlara yemek yapıyorum. Evdeki temizliği yapmaya çalışıyorum. Asla onları bırakmayacağım. Küçük kız kardeşimin sütünü hazırlıyor ve onun her şeyi ile ilgileniyorum. Kardeşlerime ninni söylüyorum, uyutuyorum ve oynuyorum. Onlara bakmaktan zevk alıyorum. Onlar benim canım” dedi.

HABER:İBRAHİM UYGUR

YORUM ALANI