DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
GRAM ALTIN 2.418,47 % 0,36
ÇEYREK A. 3.954,19 % 0,36
BITCOIN 69.013,29 0.44
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 17°

104 amiral bildirisi için muhalefetten açıklamalar

Son Güncelleme :

05 Nisan 2021 - 0:23

/ 455.633 kez okundu.
104 amiral bildirisi için muhalefetten açıklamalar

Montrö polemiğine ilişkin olarak yazılı bir açıklama yaptı. Bildiriye, hükümetten çok sert tepki gelirken, muhalefetten farklı görüşler ortaya atıldı

104 emekli amiralin açıkladığı bildiriye ilişkin muhalefetten de farklı açıklamalar geldi.

KILIÇDAROĞLU: BU SAHTE GÜNDEMLER TUTMAZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 104 emekli amiralin bildirisi hakkında, “Bu sahte gündemler tutmaz. Halkımızın tek gerçek gündemi sofrasıdır. Büyük ve ünlü Ekonomist Erdoğan’ın yarattığın ekonomik yıkım ile seni yüzleştireceğim. Geleceğini kararttığın gençlerimizin hikayelerini buradan paylaşacağım” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu
@kilicdarogluk
Bu sahte gündemler tutmaz. Halkımızın tek gerçek gündemi sofrasıdır. Büyük ve ünlü Ekonomist @RTErdogan yarattığın ekonomik yıkım ile seni yüzleştireceğim. Geleceğini kararttığın gençlerimizin hikayelerini buradan paylaşacağım.
Faik Öztrak
@faikoztrak
AKP’nin mağduriyet kastığı sahte gündemleri konuşmaya değer bulmuyoruz. Genel Başkanımız dünden beri işsiz gençleri can kulağı ile dinlemektedir. Gençlerimizin hali saraylardan görünmüyor ama bizden söylemesi bu gençler manipülasyon nedir biliyorlar. Boşuna nefesinizi harcamayın.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise “AKP’nin mağduriyet kastığı sahte gündemleri konuşmaya değer bulmuyoruz. Genel Başkanımız dünden beri işsiz gençleri can kulağı ile dinlemektedir. Gençlerimizin hali saraylardan görünmüyor ama bizden söylemesi bu gençler manipülasyon nedir biliyorlar. Boşuna nefesinizi harcamayın” diye konuştu.

AKŞENER: BU BİR ZEVZEKLİKTİR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Sabah bir uyandık emekli amiraller bir bildiri yayınlamış, iktidar mensupları bunun üzerinde tepiniyor. Bildiğimi bir şey var, bu tür gece yarısı yapılan açıklamalar genellikle bu demokrasiye kesintiye neden olan muhtıraları hatırlatır. Bu konuda iktidar partisine üzerinde tepinme fırsatı tanınmıştır. Bugüne kadar genellikle darbe ve muhtıralar muhalefetin tutumunu beğenmeyen silahlı bürokratlar tarafından yapılmıştır. Türkiye’de sadece iktidar değil, muhalefetin tümü paketlenip gönderilmiştir. Muhalefet görevini yapmaktadır. Emekli amirallerin canı sıkılmış, bir bildiri yayınlamışlar. Bu bir zevzekliktir. Türkiye bu tür zevzekliklerden çok çekti. Buradan herkese sesleniyorum, emekli silahlı bürokratlara sesleniyorum; herkes görevini işinin başındayken yapmalıydı. Yunanistan’ın işgal ettiği adalara karşı tavırlarını görmedim. Siyaset, siyasetçiler tarafından yapılır. Muhalefet partilerini beğenmiyorlarsa, bir parti kurup onun üzerinden yürüyebilirler. Bugün darbe çağrıştıracak bütün gerçek gündemi örtecek herhangi bir yolun oluşmasına sebep olamazlar. Herkes fikrini söyler, zaman içinde, zemin içinde söyler. Ama bunu demokrasiye tehdit gibi bir yolu açmaktan imtina ederler. İYİ Parti milletimizin derdiyle hemhal olmaya devam edecektir.

Bu bildirinin öznesi Montrö ile Meclis Başkanı’nın söylediği sözlere tavır koyduk. Sayın Meclis Başkanı da yanlış anlaşıldım diye durumu düzeltti. Bu bildiri sahiplerinin bu zevzekliği yapmasına neyin sebep olduğunu dikkatinize sunmak isterim.”

DAVUTOĞLU: KÖTÜ NİYETLİ, SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 104 emekli amiralin bildirisi hakkında, “Gelecek Partisi milli iradenin, hukuk devletinin ve demokrasinin yanındadır. Militarist ya da sivil fark etmez, darbe heveslilerine geçit verilemez. Bildiri ülkenin tarihsel hafızasını ve içinden geçtiği hassas süreci göz önüne almayan; kötü niyetli bir sorumsuzluk örneğidir” dedi.

 

 

  • 104 EMEKLİ AMİRALİN BİLDİRİSİNE SORUŞTURMA
    104 EMEKLİ AMİRALİN BİLDİRİSİNE SORUŞTURMA

 

KARAMOLLAOĞLU: MESELENİN ÖZÜNE ODAKLANMALI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ülkemizin önemli meselelerinin bütün toplumsal kesimler tarafından konuşulması, tartışılması faydalıdır. Meseleler tartışılırken meselenin özüne odaklanılmalıdır. Toplumsal hafızalardaki travmaları, geçmiş kötü tecrübeleri hatırlatacak iletişim metodları toplumsal kutuplaşmaya hizmet edecektir. Düşünce ve ifade özgürlüğü önemlidir. Sorumluluk sahibi herkes sorunlara odaklanmalı, toplumu kutuplaştıracak davranış kalıpları ile sorunların konuşulmasını engellememelidir” ifadelerini kullandı.

YENEROĞLU: ESKİ ALIŞKANLIKLARINIZI BIRAKIN

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu da, “Sayın 103 emekli Amiral; Düşünce ve ifade özgürlüğünüze saygı duyuyorum. Ancak siyaset yapacaksanız sorumlu siyasetin dilini kullanın. Eski alışkanlıklarınızı bırakın. Bu ülkede hiç kimse sizin emir eriniz değildir. Ve siz de artık başkalarının emir erliğine soyunmayı bırakın. Montrö Anlaşması elbette ülkemizin ulusal güvenlik meselesidir. Açıklama bununla yetinmemektedir. Eski unvanların üstünlük ve ideolojik bekçilik hissiyatı ile ele alınmış siyasi meydan okuma iktidara er hizmetidir; tarz teknik bilginin de demokratik duruşun da çok ötesindedir. Elbette emekli askerler fikir beyan edebilirler. Elbette bu açıklamanın ceza yargılaması konusu yapılması abesle iştigaldir. Metinde suç teşkil eden bir ifade yoktur. Bu farklı, tehlikeli bir tırmanışa hizmet eden siyasi meydan okumayı demokratik bilince aykırı bulmam farklıdır” dedi.

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: SAHTE GÜNDEMLERİ KONUŞMAYA DEĞER BULMUYORUZ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da yaptığı açıklamada, “AKP’nin mağduriyet kastığı sahte gündemleri konuşmaya değer bulmuyoruz. Genel Başkanımız dünden beri işsiz gençleri can kulağı ile dinlemektedir. Gençlerimizin hali saraylardan görünmüyor ama bizden söylemesi bu gençler manipülasyon nedir biliyorlar. Boşuna nefesinizi harcamayın” ifadelerini kullandı.

Öztrak, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada da, “Gözüküyor ki AKP mağdura yatmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. 104 tane amiralin açıklamasından darbe çıkartmak olsa olsa sivil darbecilere mahsus bir özelliktir” dedi.

Öztrak, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin gündeminin bu olmaması lazım. Hem ekonomik olarak hem de pandemi açısından çok kötü günlerden geçiyoruz. AKP’nin bunun üstünü örtmek için buradan darbe çıkartmasını anlayamıyorum. Ayrıca o metnin içinde ben bir darbe tetikçiliği görmedim. Türkiye’de kimsenin söz söyleme özgürlüğü, fikrini açıklama özgürlüğü yok herhalde.”

 

 

AYTUN ÇIRAY: ALTINA İMZAMI ATIYORUM

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Twitter’daki hesabından 104 emekli amiralin imzaladığı bildiriye ilişkin “Bir tabip teğmen olarak altına imzamı atıyorum” derken, kendisine yöneltilen eleştirilere “Darbe yapmaya niyeti olanı tükürükle boğarız, tükürükle” yanıtını verdi.

Çıray, “Doğru veya yanlış. Bu ülkenin her evlâdı Anayasa ve hukuk içerisinde kalarak fikirlerini özgürce beyan eder” ifadesini kullanırken, “Bıktık bu darbe paranoya ve tiyatrosundan. Bu ülkenin 400 bin askeri var. 300 bin polisi. Bir de darbelere karşı canını verecek Türk milleti. Darbe yapmaya niyeti olanı tükürükle boğarız, tükürükle” açıklamasını yaptı.

MUHARREM İNCE: AÇIKLAMA DOĞAL, ZAMANI YANLIŞ

CHP’den ayrılarak yeni parti hazırlığında olan Muharrem İnce ise, “AKP-FETÖ ortaklığında gerçekleştirilen kumpas davalarının mağduru olan amirallerin uzman oldukları konuda açıklama yapması doğaldır ama bu açıklamayı gece yarısı yapmış olmaları doğru değildir. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışmaya açanların, üniforma ile tarikat toplantısına giden askerlere ses çıkarmayanların bu açıklamayı fırsat bilip buradan darbe, vesayet çıkarmaya çalışmaları da yanlıştır. Aynı kişileri Mavi Vatan konusunda alkışlarken Montrö konusunda darbeci, vesayetçi ilan etmek de FETÖ’nün devlet kurumlarını işgal etmesine nezaret eden, göz yuman, destekleyen iktidara yakışır” ifadelerini kullandı.

BBP’li YARDIMCIOĞLU: HODRİ MEYDAN

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Yardımcıoğlu, bildiri yayınlayan 104 amirale tepki göstererek, “Siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Hodri meydan” dedi.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Yardımcıoğlu, bildiri yayınlayan amirallere yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Yardımcıoğlu, 104 amiralin muhattaplarının savcı ve psikiyatristler olduğunu belirterek “Aslında bunlara cevap vermeye değmez. Muhatapları savcı ve psikiyatristlerdir ama emekliliklerinde bile rahat duramıyor olmaları nasıl bir şeyle karşı karşıya olduğumuzu göstermesi açısından çok önemlidir. Askeri liseye başladıkları günden şu ana kadar maişet temin etme derdi olmamış bu insan topluluğunun Türk Milletine ve Türk Devletine kafa tutmalarını esefle karşılıyorum” ifadelerini kaydetti.

‘SİZİN ARKANIZDA KİMLER VAR?’

Yardımcıoğlu, yaptığı açıklamanın devamında, “Askeri liseye başladıkları günden bugüne kadar Türk Milletinin ve Türk Devletinin sırtından her türlü ihtiyaçları karşılanmış olan bu güruhun hala Türk Milletinin ve Türk Devletinin üzerinde yük olmaya devam etmeleri bir yana, hala bu ülkeye zarar verme emelleri olan insanların tetikçiliğini yapıyor olmalarını hayretle karşılıyorum. Sizin arkanızda kimler var arkadaş? Bana bir söyleyin bakalım. Askerler gelenekleri itibarıyla emir almaya alışkındırlar ve kendilerine verilen emri yerine getirirler, size bu açıklamayı yapmak üzere kim emir verdi? Aziz Türk milletine bunu açıklamak zorundasınız” diyerek amirallere tepki gösterdi.

‘VESAYET ARTIĞI ZİHNİYET İLE HAREKET EDENLERİ KINIYORUM’

Siyasetin, iktidar ve muhalefet rekabetiyle yürüdüğünü belirten Yardımcıoğlu, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Bizler de bizi yöneten ve yönetmeye talip olan siyaset kurumu aktörlerini beğenir ya da eleştirebiliriz. Vesayet artığı zihniyet ile hareket edenleri en güçlü şekilde kınıyorum. Bu millet demokrasimiz için büyük bedeller ödemiştir ve size bir daha fırsat vermez. Ancak; demokrasiye kepli- postallı ayar vermek isteyenlere, bu millet en son 15 Temmuz gecesi gereken ayarı vermişti. Gerekmesi durumunda bunu tekrar yapacaktır da.”

‘NAMLUSUNU MİLLETİNE ÇEVİRMİŞ TANKA ASLA SELAM DURMAYIZ’

Kahraman Türk Milletinin, bedelini göze aldığı hiçbir mücadeleyi kaybetmediğini aktaran Yardımcığlu, korkmanın yenilmek olduğunu belirterek, “Çünkü korkmanın yenilmek olduğunu biliyoruz. Namlusunu milletine çevirmiş tanka asla selam durmayız, kalemini milletine çevirenin de kalemini kırarız. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Devletin ve milletin imkanlarıyla bir yere gelip şerefli Türk Ordusunun rütbelerini kendi adlarının önüne koyarak şereflenmeye çalışan istismarcılar, kendinize gelin. Hiç kimse devletin verdiği rütbeyi kullanarak devlete ve millete kabadayılık yapamaz. Bunu o küçük kafalarınıza sokun” ifadelerini kaydetti.

HABER MERT TATLI

YORUM ALANI